Hipokalcemia – objawy, leczenie niskiego stężenia wapnia we krwi

nalewanie mleka do szklanki

Czym objawia się hipokalcemia? Jakie są jej przyczyny i w jaki sposób leczy się tę przypadłość?

Co to jest hipokalcemia?

Hipokalcemia to inaczej niedobór wapnia we krwi. Mamy z nią do czynienia, kiedy stężenie tego makroelementu spada poniżej 2,25 mmol/l.

Jakie są objawy hipokalcemii?

Zmniejszenie ilości pozakomórkowego wapnia zaburza równowagę elektrolitową i potencjałów elektrycznych między komórkami a przestrzenią pozakomórkową. W efekcie komórki nerwowe i mięśniowe stają się bardziej pobudliwe. Na skutek tego pojawia się tężyczka hipokalcemiczna, objawiająca się drętwieniem i symetrycznymi skurczami mięśni rąk, przedramion i ramion, a w dalszej fazie twarzy, klatki piersiowej i kończyn dolnych. Są to objawy, których nie można lekceważyć – przy silnym skurczu mięśni gardła może dojść nawet do zaciśnięcia dróg oddechowych.

Czasem zamiast tężyczki pojawiają się inne objawy – skurcz powiek, podwójne widzenie, światłowstręt, skurcz oskrzeli, napady migreny, słabość, ból brzucha. Przy przewlekłej hipokalcemii objawy nie występują.

Jakie są przyczyny hipokalcemii?

Przyczyny tego stanu mogą być różne. Najczęstszą jest niewystarczająca ilość wapnia w przyjmowanym pożywieniu. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi wapnia w tym, co spożywamy, nie będzie on miał skąd go wziąć.

Ale może się zdarzyć i tak, że mimo spożywania produktów bogatych w wapń, wciąć cierpimy na niedobór. Co może być tego przyczyną? Jednym z możliwych powodów jest upośledzenie przyswajania wapnia z przewodu pokarmowego. Może ono być wynikiem niedoboru witaminy D lub którejś z chorób związanych z wchłanianiem i trawieniem.

Co do niedoboru witaminy D – to właśnie ta witamina jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia i hamowanie jego wydalania. Dlatego spadek jej ilości przyczynia się do hipokalcemii. Spadek ten może być skutkiem uszkodzenia narządów biorących udział w syntezie tej witaminy oraz niedoborem światła słonecznego, koniecznego do jej produkcji.

Innym winowajcą hipokalcemii może być nadmierne odkładanie wapnia w kościach lub innych tkankach. Może się to dziać na skutek ostrego zapalenia trzustki, podczas którego narząd ten wapnieje, albo stosowania niektórych leków, na przykład tych przeciw osteoporozie.

Wapń może też uchodzić z organizmu wraz z moczem przy niektórych wrodzonych chorobach nerek albo stosowaniu leków moczopędnych. Także niedoczynność przytarczyc może wywołać taki skutek, ponieważ powoduje niedobór parathormonu. Przy tej przypadłości, nawet jeśli wapń znajduje się w organizmie w odpowiedniej ilości, jego stężenie w osoczu jest zbyt małe.

Jak leczyć hipokalcemię?

Przede wszystkim należy precyzyjnie zdiagnozować przyczynę hipokalcemii, bo to właśnie chorobę, która powoduje niedobór wapnia, trzeba wyleczyć, by wyjść z tego stanu.

Przy występowaniu objawów tężyczki podawane są dożylnie preparaty wapnia, takie jak chlorek wapnia, które pomagają wyrównać jego stężenie. W przypadku chorób przewlekłych, trzeba zapewnić odpowiednią ilość wapnia w diecie, stosować preparaty doustne i podawać witaminę D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *