Aparat ortodontyczny – co warto wiedzieć? Jakie są rodzaje aparatów?
Coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego i chodzi tu nie tylko o dzieci, ale także o dorosłych. Wpływ na to mają względy estetyczne, a więc chęć poprawy swojego wyglądu, ale nie tylko. Zdecydowane rośnie świadomość ludzi dotycząca problemów jakie mogą wynikać z nieprawidłowego zgryzu. Mamy dla Was kilka ważnych informacji na temat aparatów ortodentycznych.
- Dla kogo aparat ortodontyczny?
- Jak przygotować się do założenia aparatu, jak długo trwa leczenie?
- Rodzaje aparatów ortodontycznych
Dla kogo aparat ortodontyczny?
Choć dla niektórych osób jest to zaskoczenie, to wady zgryzu można naprawić w każdym wieku, a więc aparaty ortodontyczne są praktycznie dla każdego. Oczywiście im wcześniej się zdecydujemy na tego typu leczenie, tym lepiej, gdyż z wiekiem kości stają się bardziej uwapnione, a przez to mniej podatne na zmiany. Dla osób dorosłych bardzo często ważną rolę odgrywa kwestia estetyczna, obawiają się, że aparat będzie zbyt widoczny, co negatywnie wpłynie na ich wizerunek, na szczęście na to też istnieje rozwiązanie, o czym opowiemy w dalszej części artykułu.
Jak przygotować się do założenia aparatu, jak długo trwa leczenie?
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego warto wyleczyć wszystkie ubytki oraz oczyścić zęby z kamienia i osadu. Podczas pierwszej wizyty ortodonta musi zapoznać się ze stanem naszego uzębienia, stwierdzić czy mamy wadę zgryzu, następnie pobrać odcisk. Zdarza się, że przed założeniem aparatu konieczne jest usunięcie niektórych zębów, jeśli są zbyt ciasno ułożone i nachodzą na siebie. Gdy ortodonta ma już pełen obraz, omawia z pacjentem plan leczenia oraz związane z nim koszty. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo trwa leczenie ortodontyczne. Szacuje się, że zwykle trwa od 1,5 roku do 3 lat, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Podstawowy podział aparatów, to podział na stałe i ruchome. Aparaty ruchome są znacznie tańsze, jednak nie dają takich efektów jak stałe, przez co wykorzystuje się je w wypadku niewielkich wad, są zalecane przede wszystkim dla dzieci. Jeśli chodzi o aparaty stałe, to mamy do wyboru kilka opcji:
- aparaty z zamkami metalowymi,
- aparaty z zamkami tytanowymi,
- aparaty estetyczne (ceramiczne, porcelanowe, kryształowe, szafirowe),
- aparaty lingwalne.
Różnice pomiędzy tymi aparatami widoczne są przede wszystkim w cenach oraz ich wyglądzie. Najtańsze są aparaty metalowe, jednak ze względu na to, że są bardzo widoczne, nie wszyscy się na nie decydują. Ciekawym rozwiązaniem są aparaty estetyczne, które nie mają tak wielkiego wpływu na wygląd osób noszących je, jednak wymagają szczególnej higieny. Jeśli zaniedbamy higienę jamy ustnej nosząc aparat, którego zamki są wykonane kryształu bądź szafiru, istniej duże ryzyko, że powstaną na nich widoczne zabrudzenia, które wyglądają bardzo nieestetycznie.
Dla najbardziej wymagających osób przeznaczone są aparaty lingwalne. Jest to najdroższa z możliwych opcji, ale przy tym całkowicie niewidoczna. Zamki tego typu aparatów są zakładane po wewnętrznej stronie zębów, ponadto każdy jest odpowiednio dopasowywany, aby były jak najmniej wyczuwalne. Ponadto takie aparaty są bardzo skuteczne.