Choroby po 60-tym roku życia, na co chorują osoby starsze w podeszłym wieku?

Starsza pani i lekarz

Ludzie żyją coraz dłużej, a to niestety wiąże się także z ilością problemów zdrowotnych, które się pojawiają. Starzenie się niestety jest czymś, co czeka każdego z nas i nieodłączną tego częścią jest również pojawianie się kolejnych dolegliwości, które te życie zaczynają mocno uprzykrzać. Na jakie choroby najczęściej zapada się w wieku podeszłym?

Starzejące się społeczeństwo

Od lat widać tendencję starzenia się społeczeństwa, a liczba osób w wieku poprodukcyjnym sukcesywnie rośnie i jest znacznie większa niż osób w wieku produkcyjnym. Za kilkanaście lat ta przepaść będzie jeszcze większa, a tym samym służba zdrowia będzie miała nie lada wyzwaniem, ponieważ bardzo powszechne staną się przede wszystkim choroby wieku podeszłego. Niestety nasz organizm się starzeje, jest to zaprogramowane biologiczne i tego chcemy czy nie, należy liczyć się z kolejnymi problemami na tle zdrowotnym.

Jak zmienia się organizm z wieku powyżej 60 lat?

Starzenie się jest bezwzględnym procesem biologicznym, który polega na tym, że znacznie ograniczają się zdolności komórek i narządów do samonaprawy i regeneracji. Z tego też względu znacząco spada funkcjonowanie całego organizmu, zwalnia znacząco metabolizm, zmniejsza się siła mięśni, układ hormonalny zaczyna się rozstrajać, a impulsy nerwowe nie są już takie szybkie. To oczywiście ma szeroki wpływ nie tylko na rozwój chorób i możliwości fizycznych, ale też na pogorszenie psychiki, zwłaszcza pamięci.

Na jakie choroby najczęściej zapadają 60-latkowie?

Wprawdzie już wcześniej widoczny jest spadek kolagenu, przez co skóra traci na elastyczności i zaczyna wiotczeć, ale wiek 60+ tylko pogłębia ten problem. Traci się masę mięśniową i kostną, przez co jest się bardziej narażonym na urazy, które potem ciężko się goją. Pogarsza się ostrość wzroku i słuchu, a także widoczne jest wyraźne spowolnienie ruchów.

Do najczęściej występujących chorób wieku starczego zalicza się cukrzycę, miażdżycę, osteoporozę, nadciśnienie tętnicze, demencję, alzheimera, choroby zwyrodnieniowe, nietrzymanie moczu. To także zdecydowanie większe ryzyko zachorowań na nowotwory, jak również przypadłości związane z pogorszeniem stanu psychicznego jak depresja.

Jakie badania należy wykonywać?

Również w tym wieku zaleca się wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwolą ocenić stan zdrowia, a także wykryć rozwijające się choroby. Niestety mając powyżej 60 lat, najczęściej większość chorób jest już w stadium zaawansowanym, choć oczywiście wiele będzie zależało od danego człowieka, jego stylu życia oraz predyspozycji genetycznych.

Najlepiej więc robić regularne badania, nie tylko te podstawowe, jak morfologia krwi czy moczu i kału. Należy także regularnie mierzyć ciśnienie krwi, ponieważ wysoki wynik może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, nie tylko układu sercowo-naczyniowego, ale i np. nerek. Oprócz tego zaleca się badanie cholesterolu, a także wykonywać RTG stawów i kręgosłupa, a żeby ocenić gęstość kości, najlepiej zdecydować się na badania densytometryczne. Nie można też zapomnieć o badaniu glukozy we krwi oraz wykonywanie diagnostyki w kierunku nowotworów, jak kolonoskopia (rak jelita), mammografia (rak piersi), RTG klatki piersiowej (rak płuc), badanie przezodbytnicze (rak prostaty). USG może pomóc w określeniu funkcjonalności nerek i wątroby, w czym może pomóc także wykonanie badania mocznika oraz próby wątrobowej. Nie można też zapomnieć o badaniach tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *