Kosmetyki naturalne a chemiczne – czym się różnią?

kosmetyki naturalne

Dla każdego z nas wygląd jest ważną kwestią. Dbamy o swoją czystość, higienę, ale i piękno. Kosmetyki bowiem nie tylko służą do pielęgnacji, ale i makijażu. To dzięki mydłom, kremom i innym mazidłom można zadbać o całe ciało. Dzięki temu dłużej zachowuje młody wygląd, ale i zdrowie. Czy ważne jest to, jakich produktów się używa? Oczywiście! Podpowiadamy, które są najlepsze.

Kosmetyki naturalne – czyli jakie?

Dzisiaj, gdy świadomość ekologiczna jest coraz większa, także naturalna pielęgnacja jest modna. Dzięki temu można sięgać po produkty prawdziwe, a więc naturalne. Co to jednak oznacza w przypadku kosmetyków? Co natura ma do kremów i innych preparatów zamkniętych w słoiczkach i buteleczkach?

Najprościej powiedzieć, że kosmetyki naturalne to takie, które w składzie mają substancje pochodzące z natury. W dużej mierze oparte są więc na roślinach i ich pochodnych. Tak więc w składzie produktów określanych jako kosmetyki naturalne znaleźć można oleje roślinne, hydrolaty (wody roślinne), ekstrakty, łagodne konserwanty i środki myjące, filtry UV. Wszystkie jednak muszą w znacznej mierze być pozyskiwane z odpowiednio dobranych upraw, a nie produkcji przemysłowej, tak jak i dobrze, gdy nie ma w nich składników pochodzących od martwych zwierząt.

To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę to fakt, że kosmetyki naturalne nie zawierają pochodnych ropy naftowej, co sprawdzisz na droganatury.com. Właśnie dlatego są znacznie bardziej delikatne dla skóry. A jak się do tego mają kosmetyki konwencjonalne?

Skład kosmetyków chemicznych

W zasadzie dość ryzykownym określeniem jest mówienie o kosmetykach, że są chemiczne, bo w istocie wszystkie takie są. Jednak ten epitet ma na celu skonfrontowanie ich z kosmetykami naturalnymi. Jedne są bowiem bardziej chemiczne, a drugie naturalne. Skąd taki podział, skoro w kosmetykach konwencjonalnych również znajdą się te same grupy składników? Chodzi o ich pochodzenie.

W przypadku kosmetyków naturalnych tłuszczami są oleje roślinne tłoczone na zimno. Z kolei w kosmetykach konwencjonalnych są to znacznie łatwiejsze do pozyskania i tańsze oleje mineralne, zazwyczaj olej parafinowy, a więc pochodna ropy naftowej.

Tak samo jak i woski, w przypadku chemicznych kosmetyków są one polimerami etylenu i propylenu, estrami syntetycznymi.

W produktach naturalnych hydrolaty uzyskiwane są z roślin, a w tych bardziej chemicznych – stosuje się głównie samą wodę. Bywa i tak, że stanowi ona 90% całego kosmetyku.

Istotne w tworzeniu kosmetyków są emulgatory. To one odpowiadają za łączenie warstwy tłuszczowej z wodną. W przypadku kosmetyków konwencjonalnych niestety trudno mówić o substancjach pochodzenia roślinnego. Raczej niełatwo jest znaleźć nawet alkohole tłuszczowe. Dominują PEG-i i PPG-i.

A emolienty? W naturalnych kosmetykach nawilżająco-natłuszczające działanie gwarantują oleje roślinne. W przypadku kosmetyków chemicznych stosuje się silikony, które tworzą na skórze nieprzepuszczalną powłokę. W efekcie powodują powstawanie zaskórników.

Najgorsza są jednak składniki zapachowe. W kosmetykach naturalnych za zapach odpowiadają olejki eteryczne, ekstrakty z roślin, a w chemicznych ich syntetyczne odpowiedniki. To one w dużej mierze odpowiedzialne są za reakcje alergiczne.

Producenci kosmetyków konwencjonalnych dodają do nich konserwanty, aby zapewnić im min. 3-letni okres trwałości. W przypadku kosmetyków naturalnych, w których dominują składniki organiczne, również dokłada się wszelkich starań, by przedłużyć ich trwałość, jednak stosuje się tylko dozwolone substancje. Takie, które mają najlepiej neutralny wpływ na skórę. Sztuczne konserwanty to zazwyczaj odpowiadają za reakcje uczuleniowe.

Do kosmetyków chemicznych dodawane są barwniki, by uatrakcyjnić wygląd produktu, ale już niekoniecznie cery.

Filtry przeciwsłoneczne w kosmetykach konwencjonalnych są chemiczne i mają działanie absorbujące promieniowanie. Z kolei te z kosmetyków naturalnych mają filtry mineralne – odbijają promienie.

Kosmetyki naturalne a chemiczne – czym się różnią?

Widać więc wyraźnie, że kosmetyki naturalne od konwencjonalnych za bardzo się nie różnią składem. Te same elementy muszą wejść do każdego z nich. Jednak to, skąd pochodzą, ma znaczenie. W kosmetykach chemicznych większość składników jest syntetycznych, zaś w przypadku kosmetyków naturalnych – pochodzą z roślin.

Sporą różnicą jest natomiast cena. Kosmetyki naturalne są z reguły droższe od chemicznych. Wszystko z uwagi właśnie na składniki. Sama procedura tworzenia takich produktów jest też mniej przemysłowa, opakowania często są biodegradowalne. Właśnie dlatego i cena produkty musi być wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *